Експерти от ДГС Хасково и РДГ Кърджали изнесоха урок на открито на гимназисти

По повод Седмицата на гората, експерти от Държавно горско стопанство „Хасково" и РДГ-Кърджали изнесоха съвместно учебен час на открито с ученици от Професионална гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ гр.Хасково. Урокът сред природата бе фокусиран върху предвидена за трансформация иглолистна култура. Този лесовъдски метод за замяна на борови култури с местни дървесни видове цели да създава жизнени екосистеми, устойчиви на климатични изменения. На учениците бяха разяснени принципите и целите на тази насока на стопанисване на горите, особеностите и проблемите при иглолистните насаждения, изкуствено създадени извън естествения им ареал. Експертите демонстрираха модерни технологии за работа в горите. Бяха разяснени методите за определяне обема на стоящи дървета и правилата за тяхното маркиране, правилата за поваляне, кастрене и разкройване на подлежащи на отсичане дървета и за измерване на лежаща маса. Събитието продължи в двора на гимназията, където участниците залесиха три фиданки, което допринесе за практическите умения на учениците. Накрая гимназистите почетоха празника на лесовъдите с поздравителен адрес по случай Седмицата на гората с благодарност за предадените знания.